Tokaj-Hegyalján hagyományosan később kezdődik a szüret, mint a többi borvidéken, októberben és novemberben szedik le a legtöbb szőlőt, főleg, ha az aszúsodás is beindul, és a szép, meleg őszi időjárás is mellettünk van.
Gyerekkoromban szüretkor már mindig nagyon hideg volt, de az elmúlt 10 évben, mióta az Isten-hegyen gazdálkodunk, verőfényes nyári időjárás volt még október végén is, így a barátaink is évről-évre velünk tartanak ilyenkor, akár a gyerekekkel együtt is. A szüret nálunk ünnep, amit egész évben várunk, ahol a munka mellett együtt jókat eszünk-iszunk a napsütésben.

A szüret időpontjának kiválasztása az egyik legfontosabb borászati feladatunk.
Ahogy divatba jöttek az utóbbi pár évben a száraz borok, pezsgők és a habzó és gyöngyözőborok, a szüreti munkák kezdete szeptemberre tolódott, hiszen ennyi napsütés és meleg mellett a cukorfok hetente egy egész fokkal is nőhet, és a szárazborok készítése lehetetlenné válik, ha októberig várunk.
Az Istenhegyi borászat 2018 óta készít habzóbort, félédes vagy száraz furmintból, évjárattól függően, és késői szüretelésű tételt is szeretnénk, így idén is több időpontban szedjük majd le a szőlőt. A kései szüretelésű borok bár édesebbek, nagyban különbözhetnek egymástól, hiszen az aszúk puttonyaival ellentétben itt nincs kötelezően feltüntetve a természetes maradékcukor mennyisége.
Az Istenhegyi Borház csapata még a tegnapi gyönyörű napos időben leszüretelte a könnyű, gyümölcsös, száraz  furmintnak és a habzóbornak szánt szőlőt, gyönyörű, egészséges termésünk lett.  Nagyon örültünk ennek, mert idén rengeteg eső esett Rátkán is, ami nagy kihívás volt a növényvédelem szempontjából.

Októberben folytatjuk a hegyen a nagy szürettel, addig is készülünk a többi munkánkkal
a palackozóban és a hamarosan nyíló panzió csinosításával.

A galériában a tegnapi szüret képei, várunk Benneteket ősszel is Rátkán!

https://www.istenhegyiborhaz.hu/2021/08/17/gyongy-es-buborek-gyongyozoborok-istenhegyrol/

Még több borászati info: https://winelovers.blog.hu/2020/09/07/hogyan_legyel_borasz